HILS 1

Holdet består primært af junior- og seniorsvømmere (14 år+). De træner 6-9 gange om ugen i vand, og der suppleres med styrke-, land- og mentaltræning. 

På holdet er der fokus på individuel specialisering af stilart og distance. Svømmerne er medbestemmende for deres egen svømning, og der aftales individuelt med træneren, hvordan der skal trænes

Ansvarlig træner

Asger Helmig

asger@hils.dk

Holdleder

Tomas Kammer

tomas@hils.dk

Se holdets træningstider her


HILS 2

Holdet består primært af årgangssvømmere (12-15 år). De træner 5-7 gange om ugen i vand, og der suppleres med landtræning. På holdet er fokus på at blive en allround svømmer. Der trænes frem mod, at kunne mestre 200 IM og 400 crawl for at give svømmerne de bedste muligheder, for at udvikle sig efterfølgende, i netop den retning der er bedst for den enkelte. 

Ansvarlig træner

Villads Kruse

villads@hils.dk

Holdledere

Claus Andreasen

Ditte Bjørnholt

Helene Hausner

Se holdets træningstider her


HILS 3

Holdet består primært af børnesvømmere (10-12 år). De træner 4-5 gange om ugen i vand, og der suppleres med landtræning. På holdet er fokuset, at blive en teknisk dygtig svømmer, og der trænes frem mod, at kunne mestre 100 IM og 200 crawl, for at gøre svømmerne klar til, at fortsætte sin udvikle gennem et langt svømmeliv. 

Ansvarlige træner

Lucas Hoffmann

lucas@hils.dk

Assisterence træner

Frida Uldall

frida@hils.dk

Holdledere

Asbjørn Bech

Helle Skaaning

Se holdets træningstider her


HILS 4

Holdet består af svømmere, der har udvist talent for svømning (9-11 år). De træner tre gange om ugen i vand. Der suppleres med landtræning. På holdet er fokusset, at lære alle fire stilarter. Svømmerne træner frem mod, at kunne svømme alle fire 50 metre godt. Dette er for at gøre svømmerne klar til, at rykke videre op på det næste hold.

Ansvarlig træner

Ida Zeiler Terkildsen

ida@hils.dk

Assisterende træner

Anna Kirchhoff

anna@hils.dk

Holdledere

Lone Rainer

Nicole Askø

Charlotte Solvig

Ann-Britt Perplies Nielsen

Se holdets træningstider her


HILS 5X og 5Y

Vi har to HILS 5 hold, som består af de yngste konkurrencesvømmere (7-10 år). Hold Y består, så vidt det logistisk er muligt, af de yngste i denne gruppe. Holdene træner to gange om ugen i vand, og der suppleres med landtræning. På holdet er der fokus på at gøre overgange fra svømmeskoleundervisning til konkurrencesvømning så flydende som muligt. Der arbejdes på at videreudvikle de egenskaber, svømmerne allerede har. 

Ansvarlig træner

Johanne Baes Aaholst

johanne@hils.dk

Assisterende trænere

Elias Scott Jensen

elias@hils.dk

Storm William Købke

storm@hils.dk

Holdledere

Mikkel Schulz

Kirsten Schulz

Se holdenes træningstider her


 

Vores sponsorer